Kwiaty w obrządku pogrzebowym

Kwiaty na pogrzebie, jak się okazuję są nieodłącznym elementem ceremonii oraz swego rodzaju ostatnim pożegnaniem zmarłego. Wynika to z naszej tradycji i kultury. Obecność kwiatów i różnego rodzaju wieńców na pogrzebie wyrażają symbol pożegnania oraz przedstawiają kruchość i delikatność ludzkiego życia. Jest to niezwykle piękny konwenans głęboko zakorzeniony w historii Polski.

Ostatnie pożegnanie bliskiej osoby niesie za sobą okazanie jej szacunku właśnie w postaci przyniesienia wieńców na miejsce pochówku zmarłego.

Wiele osób zastanawia się nad znaczeniem poszczególnych kwiatów, często dochodzi do dylematów, jaki wieniec wybrać czy też może lepszym wyborem będzie wiązanka? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Kwiaty podczas pogrzebu

Rodzaje kwiatów oraz ich znaczenie

Symbolika poszczególnych kwiatów na pogrzeb ma ogromne znaczenie. Przyjęło się, że to właśnie chryzantemy są królowymi pogrzebu. W tradycji oznaczają one śmierć i smutek z nią związany. Innymi z kolei, równie popularnymi kwiatami są mieczyki, one natomiast symbolizują silny charakter zmarłego. Występują one w wielu kolorach, tym samym świetnie nadają się do różnego typu wiązanek. Ostatnim ważnym kwiatem jest róża. Najszlachetniejszy z kwiatów wyraża głęboki szacunek do zmarłego, jak i jego rodziny.

Jak przygotować kwiaty oraz jaki kolor wybrać?

Podobnie jak przy wyborze kwiatów posiadających znaczenie, tak i decydując się na dany kolor mamy styczność i w tym przypadku z symboliką.

Jak powszechnie wiadomo, ogromne znaczenie smutku w żałobie ma kolor czarny. Jednak mimo to w tradycji nie ma zwyczaju wręczania czarnych bukietów na pogrzebie. Często osoby decydujące się na okazałe wieńce, wybierają łagodne odcienie bieli i beżu, które symbolizują niewinność i czystość. Z kolei kolory niebieskie bywają odzwierciedleniem wieczności i nadziei. Tony czerwone uznawane są za miłość i ogromny szacunek, którym darzyliśmy zmarłą osobę.
W Polskiej kulturze pogrzebowej przyjęło się, że bukiety pogrzebowe powinny mieć parzystą ilość kwiatów, które mają za zadanie stworzenie poczucia ładu. W takich sytuacjach najlepiej poprosić o pomoc fachowca, który specjalizuje się w tego tupu usługach.