Temat śmierci od zawsze był niezwykle rozległym i ciekawym zagadnieniem. Nieprzerwanie aż po dziś, w jednych budzi uczucie strachu, w innych znowu potęguje dobre wibracje. Kultura i religia to dwa tematy, które nieprzerwanie różnią się od siebie. W zależności od tego gdzie się urodziliśmy, takie, a nie inne tradycje zostały nam przekazane. Dziś pójdźmy o krok dalej i przyjrzyjmy się odmiennym od naszych tradycjom pogrzebowym z różnych zakątków świata.

Oto kilka niezwykłych zwyczajów pochówku zmarłych i obrzędów pogrzebowych, o których możliwe nigdy wcześniej nie słyszeliśmy.

Czaszki, falbanki i Święto Zmarłych

W kulturze meksykańskiej, śmierć jest naturalną częścią cyklu życia i kojarzona jest z uczuciem radości. Celebrujący to święto Meksykanie zazwyczaj ubierają falbaniaste stroje oraz malują na kolorowo swoje twarze, nadając im wygląd czaszek z elementami kwiatów. Ten czas to rodzaj fiesty, dekorowania ołtarzy w domach, kościołach, szkołach i na ulicach, kwiatami w kolorze pomarańczy, świeczkami, zdjęciami osoby zmarłej i jej ulubionymi przedmiotami. Ma to na celu zapewnić wszystkim żywym opatrzność odchodzącej duszy.

Olbrzymie latawce

W Gwatemali kultura Majów przeplata się z elementami tradycji katolickiej. W dniu, jakim jest Dzień Wszystkich Świętych, ludzie udają się na cmentarze w celu przywołania wspomnień dotyczących zmarłych. Na niebo wypuszczane są duże latawce, które mają wskazywać drogę przybywającym zmarłym. Te potężne latające konstrukcje są przygotowane zazwyczaj miesiąc przed świętem. Zniszczone latawce rzuca się w potężny ogień, który kreuje dym, ukazujący duszom drogę.

zwyczaje pogrzebowe na świecie

Winne cmentarze

W miejscu, jakim jest Gruzja, panuje tradycja picia szklanki wina za zmarłego. Na grobach zamiast zniczy lub też nagrobków, można zauważyć małe stoliczki, na których znajduje się mnóstwo butelek z winem. Gruzini mają w zwyczaju również rozkładać jedzenie i organizować małe biesiady, w ten sposób wspominając tych, których nie ma już na ziemi.

Sępy jedzące ciało

Niezwykle barwny, wielokulturowy Iran ciężko opisać prostymi słowami. Dawniej w tych kręgach kulturowych wierzyło się, że ciało po śmierci jest nieczyste, a ziemia święta, z tej prostej przyczyny nie można było w niej zakopywać zmarłego. Dlatego też zbudowano tzw. Wieże milczenia, gdzie na samej górze pozostawiano ciało zmarłego na pożarcie ptakom, dokładniej sępom. Obecnie ta praktyka nie jest już stosowana, a wręcz została zabroniona. Zmarłych chowa się w dużych grobach z betonu, aby nie skazić ziemi.

Trumna w kształcie aparatu

W Ghanie śmierć jest traktowana jako powód do zabawy, śmiechu, obrzędów przy wesołej muzyce. To miejsce w swoich tradycjach pogrzebowych słynie z projektowania nagrobków dla zmarłych, tak aby jak najlepiej oddawały one jego ducha, ukazując tym samym, jaką miał profesję, pasję. Przykładowo, dla fana np. fotografii — byłaby to trumna aparat, dla miłośnika butów Nike — jeden z jego ulubionych modeli, a dla fana napoju Coca-Cola, puszka lub butelka z jej logo.