Cmentarze są miejscami, gdzie żegnamy bliskich, a później ich odwiedzamy i odmawiamy modlitwę. Dla wielu kojarzone są z bólem i cierpieniem. Jednak miejsca te, od dziesiątków lat były budowane z myślą o uspokajającej i przyjemnej atmosferze. Dzięki temu, teraz możemy odwiedzać cmentarze nie tylko ku pamięci naszych bliskich zmarłych, ale również w celu wyciszenia się i zadumy.

W niniejszym artykule przedstawimy listę największych cmentarzy w Polsce oraz ich krótką charakterystykę.

Cmentarz Miłostowo w Poznaniu

Został otwarty w 1940 roku i zajmuje powierzchnię około 99 hektarów. Znajduje się we wschodniej części miasta. Ówczesne władze okupacyjne intencjonalnie wybrały lokalizację z dala od połączeń komunikacyjnych i na leśnych terenach. Do budowy cmentarza wykorzystywane były Żydówki z kobiecych obozów pracy. Szacuje się, że do tej pory pochowano na nim 81 tysięcy zmarłych. Na jego terenie znajdują się kwatery żołnierzy wielu narodowości.

Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie

Jest to drugi co do wielkości cmentarz w Polsce, liczący 143 hektary powierzchni. Został otwarty oraz oddany do użytkowania w 1973 roku i do 2018 pochowano na nim ponad 180 tysięcy osób. Ze względu na swoje położenie często jest nazywany Cmentarzem na Wólce.

Powstał z powodu brakującego miejsca na pochówek mieszkańców Warszawy i okolic, a na jego terenie znajduje się jak dotąd jedyne w tym mieście krematorium.

Na terenie nekropolii posadzono kilkadziesiąt tysięcy drzew i krzewów ozdobnych oraz wybudowano ponad 200 km dróg i alejek.

największe cmentarze w polsce

Cmentarz Centralny w Szczecinie

Jest największym cmentarzem w Polsce i aż trzecim największym w skali Europy! Powstał na przełomie XIX/XX wieku, aktualnie zajmuje powierzchnię ponad 172 hektarów i spoczęło na nim więcej niż 300 tysięcy zmarłych.

Cmentarz został zaprojektowany na wzór nekropolii Hamburga, Wiednia i Berlina, czyli ma charakter parkowy. Roślinność rozplanowano tak, aby bez względu na porę roku, odwiedzający mogli cieszyć się malowniczym krajobrazem. W 2010 roku stworzono ścieżkę botaniczną, przy której ustawiono tabliczki informacyjne opisujące ciekawe drzewa i krzewy rosnące na cmentarzu.

Na tym potężnym terenie znajduje się wiele dzieł architektury, takich jak brama główna, kaplica czy wiatrak holenderski. Ponadto, na cmentarzu można zaobserwować wiele pomników poświęconych pamięci zasłużonych osób.

W celu odwiedzenia najciekawszych miejsc nekropolii, we wschodniej części został wytyczony trakt historyczny, który składa się z 21 stacji, przy których znajdują się dwujęzyczne tabliczki informacyjne. Przejście takiego szlaku zwykle zajmuje około dwóch godzin.

Ogromna liczba cmentarzy jest projektowana tak, aby można było w spokoju spędzić czas, spacerując i wspominając zmarłych. Dzięki takim założeniom oraz ze względu na różnice kulturowe, są one również bardzo często jedną z atrakcji turystycznych.