Na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej odbiega się od tradycyjnej procedury pochówku. Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto myślał o kremacji. Sytuacja uległa zmianie ze względu na narastający problem braku miejsc na tradycyjne pochówki, a także utrudnienie w kwestii sprawowania pogrzebów w Kościele katolickim. Co należy wiedzieć na temat tego obrzędu? Czy to lepszy wybór, niż pochówek tradycyjny? Na wszystkie pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Czym jest kremacja zwłok?

Kremacja jest coraz częściej wybieraną formą pochówku. Ten rodzaj pogrzebu polega na spopieleniu ciała zmarłego, a organizacja ceremonii pogrzebowej przebiega standardowo. W małych miejscowościach i wsiach pogrzeby te mają zazwyczaj dwa etapy. Pierwszy odbywa się przed kremacją, gdzie rodzina ma szansę pożegnać się z bliskim, drugi zaś zaraz po kremacji.

W Polsce kremacja zwłok jest prawnie dozwolona, ​​o czym mówi ustawa o cmentarzach i chowaniu zwłok. Należy jednak przestrzegać pewnych żelaznych zasad. Co to oznacza? Po kremacji zwłok powstałe w ten sposób prochy należy pochować na cmentarzu – w grobowcu ziemnym, grobowcu murowanym lub kościele kolumnowym. Urny na prochy bliskiej osoby nie wolno zostawiać w domu ani nigdzie poza wymienionymi powyżej. Kiedyś rozsypywano również prochy w „Ogrodach pamięci” – teraz jednak chowane one są w specjalnych urnach biodegradowalnych.

jak wygląda proces kremacji

Jak przebiega proces kremacji?

Przygotowanie do kremacji jest podobne w organizacji do tradycyjnego pochówku. Bliscy zmarłego wybierają dom pogrzebowy, z którego usługi skorzystają. Następnie mogą wybrać ubrania do trumny, specjalną trumnę kremacyjną oraz urnę. Należy pamiętać, że ciało można skremować jedynie w trumnie wykonanej z naturalnych materiałów – najczęściej sosny lub tektury. Po przygotowaniu w domu pogrzebowym zwłoki przewożone są do krematorium, a następnie tam umieszczane. Kremacja trwa od 2 do 3 godzin, a podczas całego procesu mogą uczestniczyć bliscy zmarłego.

Proces rozpoczyna się od umieszczenia trumny z ciałem osoby zmarłej w piecu kremacyjnym, gdzie w trakcie procesu kremacji temperatura osiąga około 800 stopni Celsjusza. Po upływie godziny szczątki umieszczane są komorze do momentu ich ostudzenia. Na koniec prochy zostają wyciągnięte z komory, rozdrobnione w specjalnym młynku i schowane do worka, który następnie zostaje włożony do urny. Kremacja zwłok kończy się, gdy prochy zostaną umieszczone w urnie, a rodzina otrzyma zaświadczenie o kremacji.

Zdajemy sobie sprawę z trudności organizacji ostatniego pożegnania, w związku z czym służymy pomocą. Dzięki indywidualnemu podejściu do naszych Klientów jesteśmy w stanie udzielić wszelkich informacji i służymy profesjonalną pomocą w organizacji ceremonii pogrzebowych. Zapraszamy do kontaktu!