Śmierć bliskiej osoby, to dla każdego człowieka nieopisana strata, która wiąże się z bólem i głębokim smutkiem. Jednak mimo żalu po stracie, należy dokonać pewnych formalności, które zapewnią prawidłowe i pełne poszanowania pochowanie zmarłego. Jedną z kwestii wiążących się z pogrzebem, jest odpowiednie przygotowanie ciała zmarłego. Kto jest za to odpowiedzialny i co wchodzi w skład usług pielęgnacyjnych? Odpowiedź na to pytanie, znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Na czym polega praca tanatokosmetologa?

Termin tanatokosmetolog z pewnością słyszymy niezwykle rzadko, a niewątpliwie część z Państwa spotyka się z nim pierwszy raz. Dzieje się tak ze względu na niechęć konwersacji na temat pogrzebu oraz związanych z nim procesami. Jednak praca tanatokosmetologa jest niezwykle ważna, bowiem to on jest odpowiedzialny za właściwe przygotowanie ciała zmarłego do pochówku.

Osoba wykonująca ten zawód zajmuje się kompleksową kosmetologią ciała zmarłego, począwszy od dezynfekcji, przez makijaż, aż po ubiór. To właśnie tanatokosmetolog sprawia, że zmarły wygląda jak za życia, malując na jego twarzy dyskretny rumieniec i niewielki uśmiech. Dla wielu może się to wydawać zbędne, jednak dla pogrążonej w żałobie rodziny, możliwość ostatniego pożegnania zmarłego, który wygląda niczym jak za życia, jest niezwykle ważna i pozwala na zapamiętanie go właśnie takim. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy śmierć nastąpiła w sposób nienaturalny. Dzięki tanatokosmetologii możliwe jest zatuszowanie wszelkich ran, które mogłyby wywołać jeszcze większy żal wśród rodziny.

 Jak wygląda praca tanatokosmetologa?

Jak wygląda proces tanatokosmetologii?

Proces tanatokosmetologii rozpoczyna się od dokładnej dezynfekcji ciała zmarłego oraz czasowego zatrzymania naturalnych zmian gnilnych, które polegają na balsamowaniu środkami chemicznymi. Warto zaznaczyć, że tempo rozkładu ciała uzależnione jest od wielu czynników, między innymi temperatury otoczenia, ewentualnych chorób czy miejsca śmierci. W związku z tym, nie istnieje uniwersalny preparat do konserwacji, stosuje się natomiast mieszaninę alkoholu, gliceryny, formaliny, aldehydu glutarowego i soli, często mieszając poszczególne substancje. Każdy z preparatów wykazuje działanie bakteriobójcze, dzięki czemu osoby zajmujące się ciałem oraz rodzina mogą go dotknąć.

Roztwór konserwujący może być podawany na kilka sposób, najczęściej podaje się go dotętniczo, jamowo do klatki piersiowej lub jamu brzusznej, doszpikowo, iniekcyjnie do tkanek miękkich, powierzchniowo nacierając ciało zmarłego lub poprzez zanurzenie ciała w roztworze.

Proces wprowadzenia konserwantów do łożyska naczyniowego rozpoczyna zmiany kosmetyczne w organizmie. Możliwe jest zmienienie kolorytu skóry, poprzez dodanie zimnego kwasu octowego do roztworu, co powoduje utrzymanie naturalnego koloru skóry lub barwnika alkoholowego zwanego eozyną, która sprawia, że skóra zyskuje delikatny różowy odcień.