Temat śmierci dla wielu jest złożonym oraz delikatnym zagadnieniem, jednak każdemu z nas towarzyszy. Zwyczaje związane z momentem odejścia bliskiej osoby oraz jej pogrzebem, różnią się między kulturami, dlatego przed wyjazdem na pogrzeb do Niemiec warto zapoznać się z obowiązującymi tam obyczajami.

W niniejszym artykule przedstawiliśmy najważniejsze informacje.

Niemcy zaskoczeni obfitością na polskich grobach

Gdy nasi sąsiedzi z zachodu przyjeżdżają do Polski i decydują się na zwiedzanie cmentarzy, bardzo często są zdumieni ilością zniczy oraz wiązanek znajdujących się na grobach. W ich kulturze częściej spotykane są żywe kwiaty, które wyrastają obok bądź bezpośrednio z grobu, dlatego odradzany jest zakup dużej wiązanki na pogrzeb niemiecki. Lepiej jest ograniczyć się do pięknych żywych kwiatów.

Forma pochówku

Według statystyk ponad połowa Niemców decyduje się na kremację zwłok zamiast na tradycyjny pochówek w trumnie. Ponadto, coraz popularniejszy staje się sposób umieszczenia prochów w urnie ulegającej biodegradacji pod drzewem, w jego systemie korzeniowym. Drzewo może być zasadzone na cmentarzu lub na specjalnie wyznaczonym przez gminę terenie. Celem tego niekonwencjonalnego pomysłu jest stworzenie ,,Lasów Pamięci”.

Procedura pochówku w Niemczech bywa znacznie wydłużona w czasie. Zdarza się, że pomiędzy kremacją a pogrzebem jest odstęp nawet 30 dni. Często jest to związane z formą kremacji, gdzie okres oczekiwania w zakładzie jest tak obszerny.

jak wygląda pogrzeb w niemczech

Podobnie jak w Polsce, bardzo często spotykane są obrzędy chrześcijańskie w przypadku pogrzebów. Organizowane są również pogrzeby świeckie.

Pogrzeb w Niemczech – co należy wiedzieć?

Na pogrzebach w Niemczech znicze oraz wiązanki są rzadko spotykane. Zamiast tego popularnym zwyczajem jest podarowanie rodzinie znajdującej się w żałobie kartki z kondolencjami. Tak jak w polskiej kulturze, na pogrzeb należy przyjść ubranym w ciemnych kolorach.

W uroczystościach pogrzebowych biorą udział jedynie najbliższe zmarłemu osoby oraz te, które są zaproszone przez rodzinę. W niektórych rodzinach niemieckich praktykuje się wrzucanie pojedynczego kwiatka do grobu podczas zasypywania go ziemią.

Na konsolacjach organizowanych po wydarzeniu serwowany jest poczęstunek pod postacią ciast, kanapek oraz kawy.

Jak widać, pogrzebowe zwyczaje Niemców nie różnią się diametralnie od polskich. Jeśli jednak decydujesz się na pochówek osoby która zmarła za granicą Polski, nasza firma oferuje usługi przewozu zwłok. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.