Pogrzeb zazwyczaj kojarzy nam się obecnością księdza, który prowadzi ceremonię, jednak coraz częściej można spotkać świecki pogrzeb, który w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Świecki pogrzeb nie obejmuje symboli religijnych, ale również służy do uczczenia pamięci o zmarłym.

Ceremonia pogrzebowa bez księdza?

Niektórzy nie wyobrażają sobie pogrzebu bez księdza, ale taka ceremonia jest możliwa również w Polsce. Pogrzeb świecki zyskał w ostatnich latach na popularności, ale nie jest tak rozpowszechniony, jak pogrzeb katolicki. Mimo to, są osoby, które decydują się na taki pogrzeb.
Ceremonię pogrzebową prowadzi Mistrz Ceremonii, który ma obowiązek przygotować scenariusz pogrzebu oraz przemowę. Do ceremonii, Mistrz zazwyczaj ubiera się w czarną togę i białe rękawiczki.
Schemat ceremonii może się różnić od schematu katolickiego, ponieważ nie ma on ściśle określonych norm. Przemowa może być dowolna, ale ma upamiętniać zmarłego i wyrazić żal i smutek po jego stracie. Pogrzeb można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Jak wygląda świecki pogrzeb?

Przygotowanie i przebieg ceremonii

Pogrzeb świecki może zorganizować osoba bliska dla zmarłego, najczęściej jest to małżonek, dzieci lub krewni w linii prostej do pierwszego stopnia.
Ceremonia odbywa się w domu pogrzebowym. Najpierw, wystawia się trumnę lub urnę w kaplicy, gdzie można pożegnać zmarłego. Osoba wyznaczona do prowadzenia ceremonii, głównie jest nim Mistrz, wita wszystkich żałobników i zaczyna przemowę o zmarłym. Żałobnicy w tym czasie mogą również podzielić się wspomnieniami, które są związane ze zmarłym.
Pogrzeb świecki oczywiście nie zawsze wygląda tak samo, ponieważ jego organizacja jest zależna od osoby prowadzącej. Czasami można spotkać na tego typu ceremoniach wspomnienia zmarłego, które są przedstawiane za pomocą filmów czy zdjęć. Gdy nastąpi indywidualne pożegnanie ze zmarłym, kolejny etap ceremonii odbywa się na cmentarzu, gdzie może być obecna muzyka.
Przed umieszczeniem ciała do grobu, Mistrz ceremonii żegna jeszcze raz zmarłego, mogą to zrobić również osoby uczestniczące w procesji. Gdy ciało znajduje się już w grobie, mistrz dziękuje za przybycie i następuje koniec ceremonii.