Pogrzeb naszych najbliższych stanowi traumatyczne wydarzenie, z którym każdemu z nas przyjdzie się zmierzyć. Organizacja ostatniego pożegnania wymaga wielu przygotowań i podjęcia licznych decyzji. Poniżej przedstawimy Państwu podstawowe cechy pochówku tradycyjnego i kremacji.

Kremacja

Kremacja powoli staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Spopielanie zwłok to sposób pochówku znany od starożytności m.in. w Grecji i w Rzymie. Jest to metoda praktykowana w wielu krajach od wieków, na przykład w Indiach. Warto zaznaczyć, że pierwsza chrześcijańska kremacja zwłok odbyła się w Mediolanie w 1873 roku i jest to metoda akceptowana przez kościół katolicki.

Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest niższy koszt niż w przypadku tradycyjnego pochówku. Rozwiązanie to sprzyja także ekologii, cmentarze zaczynają być przepełnione, a rozkładające się ciała niosą ryzyko zanieczyszczania wód gruntowych. Urna może zostać pochowana w specjalnym kolumbarium, bądź w grobie rodzinnym, w zależności od woli rodziny.

Warto przy tym podkreślić, iż kremacja odbywa się z najwyższym poszanowaniem dla osoby zmarłej. Ciało po śmierci jest spopielane w rozgrzanym powietrzu w krematorium zasilanym gazem lub olejem napędowym, w temperaturze ponad 100 stopni Celsjusza. Cały proces odbywa się automatycznie i trwa około dwóch godzin. Następnie rodzina otrzymuje prochy we wcześniej wybranej urnie oraz, jeśli ma takie życzenie, w niewielkim relikwiarzu, który można zabrać ze sobą do domu. Polskie prawo zabrania jednak rozsypania prochów w dowolnie wybranym miejscu.

Kremacja, a pochówek

Pogrzeb tradycyjny

W Polsce tradycyjny pochówek wciąż jest preferowaną społecznie formą grzebania zmarłych, na co wpływają m.in. zalecenia Kościoła Katolickiego, dla którego jest to bardziej odpowiedni sposób obchodzenia się z ciałem zmarłego. Dodatkowo należy pamiętać, iż nie wszystkie wyznania dopuszczają kremację, a także wiele osób odczuwa opór przed spaleniem ciał bliskich.

Dodatkowo wiele rodzin ceni sobie możliwość postawienia okazałego nagrobka na cmentarzu. Tradycyjny pochówek jest także dopasowany do obowiązujących w Polsce obyczajów religijnych. Same obrzędy pogrzebowe są jednakże takie same dla obu metod pochówku.

Jak wspomniano powyżej, pogrzeb tradycyjny jest rozwiązaniem bardziej kosztownym, który generuje przy tym zagrożenie środowiskowe. Z powodu przepełnienia cmentarzy, coraz częściej dochodzi do zatrucia wód gruntowych.

Warto przy tym zaznaczyć, iż najważniejsza przy wyborze metody pochówku pozostaje wola zmarłego wyrażona wprost lub sugerowana w rozmowach przed śmiercią. Jeśli jednak jej nie znamy, warto wziąć pod uwagę zarówno kwestie religijne, obyczajowe, jak i ekonomiczne.