Poszczególne religie świata mają odmienne zasady wiary, tradycje, czy kulturę, dlatego też mogą pojawiać się różnice między podejściem do wielu spraw, nawet tych najbardziej naturalnych i przyziemnych. Do jednych z nich należy temat śmierci, który przez każdego wyznawcę może nabierać innego znaczenia i charakteru. Wiąże się z tym nie tylko osobiste zdanie na temat życia pozagrobowego, ale także sposób chowania swoich bliskich zmarłych. Jak więc podchodzi się do pochówku w różnych religiach?

Chrześcijaństwo

Dla wielu ludzi, wyznających tę religię, obrządek pochówku jest ważnym obowiązkiem moralnym. Zmarłych chowa się w ubraniu, najczęściej z rękami splecionymi na brzuchu lub klatce piersiowej. W niektórych krajach dopuszcza się również kremację, polegającą na spaleniu ciała i umieszczeniu go w urnie.

Islam

W islamie nie uważa się śmierci za tragiczne wydarzenie. Najważniejsze jest to, aby zmarły został pochowany nie dłużej niż 24 godziny po śmierci, ponieważ wyznawcy uważają, że dłuższy pobyt zwłok może uwięzić duszę w ciele. Przez to nie będzie ona w stanie dotrzeć do raju. Ciało zmarłego układa się na prawym boku, a twarz kieruje w stronę Mekki.

Hinduizm

W hinduizmie zmarli są spalani nad brzegami rzek, a ich prochy są wyrzucane do wody. Hinduiści wierzą, że osiągną Nirwanę (stan niebytu, pozbawiony cierpień) dopiero wtedy, jak zostaną rozsypani w Gangesie. Z tego powodu jest to najczęściej wybierane miejsce do pochówku zmarłych.

Buddyzm

Istnieją różne formy pochówku zmarłych. Wierzy się, że ciało po śmierci nie ma znaczenia, a jedyne co się liczy, to reinkarnacja jaźni. Nie praktykuje się zakopywania zwłok, ponieważ oznaczałoby to ich bezczeszczenie.

Chowanie zwłok w buddyzmie

Judaizm

W judaizmie zmarłego układa się z twarzą zwróconą na wschód, w kierunku Jerozolimy. Śmierć traktuje się jako naturalne następstwo cyklu biologicznego. Ciało jest zawijane w białą szatę i co bardzo ważne – nie pozostawia się go samego.

Jak widać, istnieją odmienne podejścia i tradycje związane z pochówkiem zmarłych. Najważniejsze jest jednak poznanie i zrozumienie tych różnic. Do poszczególnych religii należy podejść z szacunkiem i przede wszystkim pamiętać, że każda z nich ma własną historię, język i kulturę, która pociąga za sobą konkretną grupę ludzi.