Zwyczaje pogrzebowe na całym świecie

Wyznawcy wielu religii uważają, że śmierć nie oznacza końca. Wierzą, że to po niej następuje życie wieczne. Przedstawiciele rozmaitych wierzeń dokładają więc wszelkich starań, by pochówek odbył się zgodnie z ich tradycją. Zwyczaje pogrzebowe różnią się na całym świecie, a pochówek przyjmuje bardzo zróżnicowane formy.

Rodzaje pochówków- pochówek powietrzny

Najczęściej spotykany w Tybecie, gdzie po zgonie następuje czas obrzędów religijnych.
To wtedy buddyjski kapłan stara się ułatwić ciału subtelnemu wydostanie się z martwego ciała, poprzez odczytywanie Księgi Umarłych, następnie przed świtem zwłoki przenosi się do wyznaczonego miejsca, by tam naciąć je i pozostawić na żer sępów. Tradycja ta ma korzenie w buddyjskiej wierze, iż ciało jest jedynie przejściowym miejscem, w którym znajduje się ludzki intelekt. Wiara w zmartwychwstanie lub duszę jest całkowicie negowana, z tego powodu buddyjskie pochówki polegają na niszczeniu zwłok.

Pochówek powietrzny

Pochówek ciałopalny

W Europie popularny w okresie środkowolateńskim. Polegał na spaleniu zwłok, a wraz z nimi osobistych przedmiotów zmarłego. Mężczyźni chowani byli ze swoim uzbrojeniem oraz narzędziami kowalskimi, a kobiety z klamrami, zapinkami oraz przęślikami (ciężarkami, które zapobiegały zsuwaniu się nici na wrzecionie).

Famadihana

Jest to tradycja praktykowana na Madagaskarze. Zwana inaczej „przebieraniem kości”, polega na wyjęciu ciał bliskich, którzy znaleźli się już w grobach, by ubrać ich w świeże płótno, zatańczyć z nimi, a następnie owinąć jedwabnym całunem i ponownie włożyć do grobu. Tradycja ta ma na celu okazanie pamięci i szacunku zmarłym.

Wieszanie trumien na skałach

Zwyczaj ten jeszcze kilkadziesiąt lat temu praktykowany był na Filipinach. Trumny wieszano na skałach, ponieważ mieszkańcy niektórych części Filipin wierzyli, iż chowanie zmarłych w ziemi jest brakiem szacunku wobec nich. Z tego powodu trumny zaczęto wieszać na skałach — najstarsze z nich są tam od setek lat. Praktyka ta jest jednak oficjalnie zabroniona.