Czym jest pochówek wertykalny?

Pochówek wertykalny polega na usytuowaniu ciała zmarłej osoby w pozycji pionowej ze stopami skierowanymi w dół. Ciało zawija się w biodegradowalny całun i umieszcza w otworze w ziemi głębokim na około 3 metry, o średnicy 70-80 centymetrów. Otwór zasypuje się ziemią i utwardza.

Grobów tego rodzaju nie oznacza się w żaden sposób — nie stawia się nagrobków lub tablic. Lokalizacje miejsc spoczynku zmarłych zapisywane są przy pomocy współrzędnych, które umożliwiają odnalezienie konkretnego grobu na przykład przy użyciu GPS. Dane osób zmarłych znajdują się na ścianie pamiątkowej na terenie cmentarza.

Gdzie stosuje się pochówek wertykalny?

Tego rodzaju praktyki pogrzebowe znane są od dawna na Dalekim Wschodzie. W 2010 roku zainspirowani tą tradycją Australijczycy, postanowili zastosować to rozwiązanie na Kurweeton Road Cemetery, niedaleko miejscowości Derrinallum. Jest to pierwszy na świecie cmentarz, stosujący pochówek wertykalny.

Pierwszą osobą, którą złożono do grobu w ten sposób na cmentarzu Kurweeton Road Cemetery, był 64-letni Allan Heywood. Pochówek odbył się w 2010 roku, a cała ceremonia była niezwykle skromna. Nie towarzyszyli jej żałobnicy, muzyka ani żadne akcesoria funeralne.

Ten sposób pochówku zmarłych powoli rozpowszechnia się także w Holandii, Austrii i niektórych krajach azjatyckich. Budzi zainteresowanie również między innymi w Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Pochówek wertykalny

Zalety pochówku wertykalnego

1. Mniejsze wydatki — koszt pochówku wertykalnego to tylko 20-25% kosztów, które należałoby ponieść w wypadku kremacji i około 15% wydatków związanych z pogrzebem tradycyjnym.
2. Oszczędność miejsca — groby wertykalne umożliwiają pochowanie większej ilości osób niż te tradycyjne. Pomaga to w rozwiązaniu istotnego problemu — braku miejsca na istniejących już cmentarzach.
3. Ekologia — ten rodzaj pochówku jest zdecydowanie mniej szkodliwy dla środowiska niż pogrzeb tradycyjny. Pozwala na pochowanie zwłok bez trumny, nagrobka i innych materiałów, które bardzo trudno się rozkładają.