Pogrzeb dla bliskich

Utrata bliskiej osoby to bardzo trudny czas dla rodziny, dlatego warto godnie pożegnać zmarłego. W takiej sytuacji musimy zorganizować ceremonię pogrzebową. Koszty pogrzebu, które obejmują wszystkie jego aspekty, zależą od konkretnych usług, firm i typu wybranych materiałów, z których będzie wykonana między innymi trumna lub nagrobek. Cena zależy również od regionu Polski.

Koszty pogrzebu

Przed podjęciem się organizacji pogrzebu należy odebrać wszelką, niezbędną dokumentację. Najważniejszymi dokumentami są karta zgonu, którą wydaje lekarz oraz akt zgonu, na którego podstawie możemy zlecić usługę związaną z organizacją pogrzebu.

Koszt pogrzebu jest zróżnicowany i niemal zawsze będzie się różnił, bowiem wszystko uzależnione jest od kilku zmiennych. W cenę pogrzebu należy wliczyć transport zwłok, czyli odbiór ciała ze wskazanego miejsca oraz przewóz go do chłodni. Dodatkowe usługi, które również będą wpływać na cenę usługi to przygotowanie ciała zmarłego do pochówku, organizacja ceremonii oraz koszt trumny bądź urny.

Dodatkowo należy pamiętać, iż konieczne jest również wykupienie miejsca na cmentarzu oraz postawienie nagrobka, którego koszt sięga kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Niektórzy decydują się również na organizację stypy, czyli uroczystego obiadu, podczas którego pogrążona w żałobie rodzina może wspominać zmarłego. Najczęściej odbywa się on w restauracji, zatem stanowi to dodatkowy koszt. Jednak nie jest to obowiązkowy aspekt.

koszt pogrzebu 2

Koszty w nietypowych sytuacjach

Jeśli osoba zmarła w sposób, przez który jej twarz została zniekształcona lub wymaga odnowy całkowitej, koszty przygotowania zwłok mogą znacznie wzrosnąć. Tak samo w przypadku kiedy do śmierci doszło poza granicami państwa, w którym zmarły był zameldowany. Należy zapłacić za transport, a kwota może znacznie wzrosnąć.
Jeśli rodzina decyduje się najpierw pożegnać zmarłego w religijny sposób, a potem poddać go kremacji to również przyczynia się do wzrostu cen, ponieważ niektóre usługi będą liczone podwójnie, na przykład przewóz zwłok.
Każda dodatkowa opcja, taka jak oprawa muzyczna lub fotograf mogą zostać pominięte w organizacji pogrzebu, ponieważ nie są one stałym i wymaganym aspektem.