Trudny czas

Niestety większość z nas doświadczyła utraty bliskiej osoby. Jest to niewyobrażalnie wielka strata, jak i ból. Najczęściej wiąże się to z depresją, stanami lękowymi, złym samopoczuciem, które przerodzić się mogą w choroby związane z ciałem, a nie tylko duszą. Jednym z najgorszych sposobów radzenia sobie w tej sytuacji to nadmierne spożywanie używek, czego skutkiem jest uzależnienie.

Pomocna dłoń

Będąc w takim stanie, człowiek nie potrafi racjonalnie myśleć, ponieważ jest przepełniony silnymi emocjami. Pod ich wpływem ludzie podejmują decyzje, które skutkują pogorszeniem się ich stanu oraz zdrowia. Zamiast tego zaleca się korzystanie z usług profesjonalistów. Psychoterapeuci pomagają ludziom zrozumieć i uporać się ze stratą bliskiej osoby. Potrzebne jest uświadomienie ulotności życia, przedmiotów, sensu, aby móc zacząć budować swoje życie od nowa.
Jeśli jesteś osobą, która doświadczyła w życiu takiej straty, pewnie wiesz, że warto mieć przy sobie wsparcie. Przyjaciele lub rodzina powinna trwać przy osobie po takim przejściu. Dać czas, nie osądzać. Jednak w sytuacji kryzysowej i w ostateczności należy jak najszybciej udać się po poradę do lekarzy specjalistów.

Rodzaje terapii

Poczucie straty zależy od przywiązania do osoby, która zmarła. To, w jakim stopniu przechodzimy żałobę zależy od charakteru człowieka, jego wrażliwości lub przykrych doświadczeń. Podstawową zasadą, która pozytywnie wpływa na każde silne emocje jest otwarte przeżycie emocjonalne tej sytuacji. Nie tłum w sobie emocji, ani nie neguj ich. Pozwól łzom płynąć.

Inną metodą na przeżycie żałoby jest wyciszenie. Jego forma zależy od wiary. Medytacja, w której słowa mantry pozwalają się skupić, zastanowić się, porozmawiać ze sobą w myślach, pozwala poukładać w głowie pewne kwestie, uspokoić swojego ducha. Modlitwa do Boga daje bardzo podobne efekty w zależności od typu modlitwy.
Dodatkowo, warto odprężyć swoje ciało podczas jogi. Ćwiczenia rozciągające mają duży wpływ na napięcia powstałe w skutek stresu w naszym ciele. Przy wykonywaniu odpowiednich ruchów nasze ciało stopniowo się uspokaja, czujemy się lżej, a to przekłada się na samopoczucie.

Jak uporać się ze śmiercią bliskiej osoby?

Człowiek z depresją, która pojawiła się wskutek utraty bliskiej osoby na pewno potrzebuje opieki specjalistycznej. Trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Osoba, która posiada problemy zdrowotne, które pojawiły się po utracie, również powinna zgłosić się do specjalistów.
Spotkania w specjalnych grupach, gdzie ludzie dzielą się swoimi przeżyciami i uczuciami z innymi są kolejną dobrą drogą do wyjścia z negatywnych emocji. Analiza sytuacji innych osób, wsparcie i rady od współuczestników grupy są cenne i bardzo pomocne.

Powinno się przejść etap żałoby począwszy od szoku, później uświadomienia sobie, że taka sytuacja miała miejsce, a na końcu następuje akceptacja i odnowa, czyli powrót do normalnego życia. Często jednak człowiek zostaje na etapie osamotnienia i przygnębienia, a to przeradza się w choroby, między innymi depresyjne.