Pogrzeb był i jest najważniejszym wydarzeniem na świecie. To czas żałoby, który upamiętnia zmarłego. Pogrzeb również wyraża smutek i żal po zmarłym człowieku. Obecnie kolor czarny kojarzy się z żałobą (W większości krajów kultury euroamerykańskiej). W tym artykule dowiesz się, dlaczego czarny jest kolorem żałoby.

Dlaczego kolor czarny jest kolorem żałoby?

Historia czarnego koloru żałobnego

Kolor żałoby można zaobserwować w starożytnej Grecji, gdzie motywem przewodnim była czerń. Eurypides przedstawiał w swoich tragediach zmianę szat – podczas żałoby z białych, zmieniano na czarne. Czytając Iliadę zauważymy, że kolor czarny był również utożsamiany z żałobą, kobiety w żałobie musiały zakładać nawet czarny welon, a cały strój był skromny. Używano czarnego koloru, ponieważ nie znaleziono innego, smutniejszego koloru. Taki ubiór miał oznaczać żałobę.
W średniowieczu pojawiały się wdowy z czarnymi elementami swojej garderoby, ale nie tylko osoby w żałobie używały ciemniejszych kolorów. Niestety w tych czasach ciemniejsze barwy nosiły osoby biedniejsze, które nie mogły pozwolić sobie na kupno innych ubrań. Z biegiem lat, powstawała moda żałobna, która zawierała biżuterię (broszki, naszyjniki itd).

Rewolucje społeczne sprawiły, że powstały normy jeżeli chodzi o żałobę – wygląd stroju oraz czas trwania żałoby. Dlaczego stosowano określony ubiór podczas żałoby? Wybierano go, ponieważ dzięki niemu inne osoby, wiedziały kto jest w stanie żałoby i pozwoliło to zaoszczędzić przykrych pytań, a także upamiętniono takim strojem zmarłą osobę. Wygląd żałobny, który zaczął rozpowszechniać się w starożytnej Grecji jest podobny do naszego w Polsce. Kolor, pomimo wielu lat nie został zmieniony, nadal czerń jest głównym motywem śmierci i żałoby.

Kolory żałobne na świecie

Kolor żałoby nie jest taki sam na świecie, nie tylko kolorem czarnym można przedstawić swoją stratę po zmarłej osobie. Odcień koloru zależy od kultury i zwyczajów. W Polsce kolory żałobne to czarny, popielaty oraz fioletowy (kolor fioletowy jest używany głównie w Tajlandii).
W niektórych krajach, kolorem żałobnym jest biel – głównie w państwach wschodnich, między innymi w Chinach. Afryka Południowa przedstawia swoją żałobę kolorem czerwonym, a Meksyk używa koloru niebieskiego.