Cmentarze w różnych częściach świata

Cmentarze tak samo jak architektura danego regionu, różni się zagęszczeniem, wizją i materiałami. W każdej części świata możemy wyróżnić różne cechy kształtujące je. W tym artykule przedstawimy Państwu najciekawsze cmentarze, jakie udało się nam znaleźć.

Cimitirul Vesel – najweselszy cmentarz świata

Tuż przy granicy z Ukraińsko-Rumuńskiej, nie więcej niż 150 km w linii prostej znajduje się miejscowość Sapanta, leży tam „Wesoły Cmentarz”. Drewniane domki położone w tej miejscowości ilustrują życie pochowanych tam osób. Cała koncepcja została przyjęta dzięki artyście Ioan Stan Patras. Już w 1935 roku rzeźbił na krzyżach, często przedstawiając scenę życia osoby zmarłej, dodając do tego humorystyczny akcent. Artysta rzeźbił, aż do swojej śmierci. Do dziś jest kontynuowana tradycja, mająca na celu przedstawienie nieszczęścia z zachowaniem dystansu i poczuciem humoru.

Wiszące trumny – Filipiny

Miasteczko Sagada w Filipinach cieszy się dużą popularnością, między innymi ze względu nietypowych pochówków. Ludność Igorot założyła, że skoro mają tyle pięknych gór, to czemu mają chować zmarłych w ziemi. Każdy za życia miał wykonać swoją trumnę własnoręcznie, często jednak okazywało się, że była ona zbyt duża, dlatego zdecydowano się zawiesić ją na skale.

cmentarze w różnych częściach świata (1)

Pogrzeb w Ghanie

Pogrzeb w Ghanie różni się od wszystkich innych. Podobnie jak na cmentarzu w Cimitirul Vesel jest też kolorowo i zabawnie. Trumny odgrywają najistotniejsza role w pogrzebie, mają symbolizować ważny aspekt w życiu zmarłego. Jeżeli lubisz coca-cole, będziesz mieć trumnę w kształcie coca-coli! Mieszkańcy Ghany wierzą, że trumna staje się domem dla nieboszczyka, więc musi być „piękna”. Czasami zdarza się, że zmarły czeka kilka tygodni, aż ujrzy swój nowy dom.

Podwodny cmentarz

Cmentarz pod wodą? Nic prostszego, od 2007 roku w Miami istnieje możliwość pochowania swoich prochów w Atlantyckiej Rafie Cmentarnej. Cała architektura była wzorowana na legendzie o zatopionej Atlantydzie, elementy konstrukcji okrywają się glonem przez co niszczeją. Urozmaica to klimat zapomnianego podwodnego świata.