Nie potrzeba wiele czasu, aby na ciele zmarłej osoby pojawiły się symptomy śmierci –  są nimi przebarwienia, plamy opadowe, zasinienia oraz oznaki rozpoczynających się procesów gnicia. Aby je ukryć i odpowiednio przygotować ciało do pogrzebu należy zastosować określone zabiegi. Proces przygotowania zwłok do pochówku oraz poprawienia ich wyglądu na czas pogrzebu nazywany jest Tanatoaletą.

Balsamowanie zwłok

Zwłoki dostarczone do domu pogrzebowego są najpierw dokładnie myte. Aby spowolnić korozję ciała należy wprowadzić do naczyń krwionośnych specjalistyczny płyn, którego zadaniem jest zakonserwowanie tkanek oraz organów. Odpowiedzialny jest on również za znikanie plam opadowych. Cały ten proces to balsamowanie ciała, które dzięki niemu nie zaczyna gnić i nie wydziela zapachów i umożliwia transport oraz ekspozycję ciała w temperaturze pokojowej.

przygotowanie ciała do pogrzebu (3)

Następnym etapem przygotowania zwłok do pochówku jest pośmiertna toaleta. Obejmuje ona układanie włosów oraz brwi, golenie zarostu oraz obcinanie i oczyszczenie paznokci. Jeśli zwłoki są w bardzo złym stanie to można wykonać makijaż na twarzy, dłoni oraz szyi który skutecznie maskuje wszelkie zmiany pośmiertne. Jeśli rodzina sobie życzy to można wykonać również farbowanie, czesanie, strzyżenie czy też założyć odpowiednią perukę.

Dobór stroju pogrzebowego

Końcowym etapem przygotowania zwłok do ceremonii pogrzebowej jest dobór odpowiedniego stroju. Wybór należy do rodziny, jednak należy pamiętać o tym aby niezależnie od rodzaju stroju był on czysty i schludny, świadczy to o szacunku do osoby którą chowamy. Główną zasadą w sprawie ubioru jest czystość, poza tym strój może być codzienny, oficjalny czy też elegancki, ta kwestia nie ma większego znaczenia.

Wszystkie działania podjęte przez tanatopraktora są dostosowywane do indywidualnych potrzeb bliskiej osoby oraz kondycji ciała osoby zmarłej, która zależna jest od przyczyny śmierci oraz stopnia zmiany wyglądu. W przypadku osoby, która zginęła na skutek wypadku samochodowego, jej ciało należy najpierw zrekonstruować tak aby ubytki nie były widoczne na pogrzebie. Odpowiednie przygotowanie zwłok jest bardzo ważne dla bliskich oraz rodziny zmarłego.