Pogrzeb to bardzo trudny moment, żegnamy bliską nam osobę i często sami musimy zadbać o jej pochówek. Na ceremonię składa się wiele elementów, jednym z nich jest oprawa muzyczna. Jest ona bardzo ważna jeśli chcemy przeżyć ten moment w odpowiedni sposób.

Kiedy słyszymy muzykę na pogrzebie?

Wiele osób uważa, że muzyka na pogrzebie pojawia się jedynie w momencie składania ciała do grobu, nie jest to jednak prawda. Muzyka towarzyszy nam podczas innych ceremonii również. W trakcie mszy kościelnej można usłyszeć różne utwory, niektóre grane są w tle gdy żałobnicy gromadzą się w kościele przed mszą, w jej trakcie podczas ofiarowania, komunii świętej czy po jej zakończeniu. Jeśli ciało wystawiane jest przed pogrzebem w kaplicy, to również tam może nam towarzyszyć muzyka.

Największe znaczenie na pogrzebie ma jednak muzyka grana podczas ceremonii na cmentarzu. Utwory muzyczne są zazwyczaj wybierane przez rodzinę i pozwalają pożegnać bliską osobę w specjalny sposób. Rodzina przy konsultacji z pracownikiem domu pogrzebowego wybiera również jeden utwór na moment złożenia kwiatów na grobie. Ma on za zadanie podkreślić ważność całej ceremonii oraz skłonić do refleksji nad przemijającym czasem i pożegnaniem ze zmarłym.

muzyka na weselu (1)

Jaki instrument wybrać?

Podczas mszy świętej zazwyczaj utwory są grane na organach. Kościoły mają przygotowany repertuar pogrzebowy, dlatego nie trzeba martwić się o wybór odpowiedniego repertuaru na tą ceremonię. Muzyka towarzyszy nam nie tylko w kościele, dlatego kolejnym popularnym wykorzystywanym na pogrzebach instrumentem jest trąbka.

Jej brzmienie nadaje wyjątkowy klimat całej uroczystości oraz zapewnia jej elegancki i wyszukany wymiar. Na pogrzebie często usłyszymy flet, skrzypce, trąbkę, ale również gitarę. Ten ostatni instrument słychać wyjątkowo, często gdy zmarły sam się nim interesował, był harcerzem czy żeglarzem. Utwory z użyciem gitary są zazwyczaj grane przez bliskich zmarłego. Coraz częściej na pogrzebach również spotkać można śpiewaków.