W sytuacji, gdy osoba bliska umiera za granicą, rodzina często decyduje się na transport zwłok, aby zmarły nie został pochowany na obczyźnie. Taka czynność wiąże się z licznymi formalnościami i procedurami. Niezależnie od tego, czy chcemy zorganizować przewóz zwłok z Europy czy innych części świata, należy przygotować odpowiednią dokumentację oraz niemałą sumę pieniędzy, bowiem przewóz zwłok z zagranicy oscyluje średnio w granicach 5000 zł.

Pomoc zakładu pogrzebowego

Bardzo często osoby bliskie, przeżywając śmierć zmarłego, nie są w stanie dopełnić wszelkich formalności związanych ze przewozem zwłok z zagranicy, gdyż pogrążone są w głębokiej żałobie. Domy pogrzebowe bardzo często wychodzą naprzeciw swoim klientom i świadczą ów usługi.

Jeżeli skontaktujemy się z odpowiednią firmą pogrzebową, jak np. Charon, to pomoże nam ona dopełnić wszelkich starań, aby sprowadzić zmarłego do kraju. Takie rozwiązanie pozwala rodzinie na spokojne przeżywanie straty bliskiej osoby i oswobodzenie z dodatkowego stresu związanego z dokumentacją i niezbędnymi procedurami.

 

transport przewóz zwłok z zagranicy europy

 

Wniosek od władz

Jedną z pierwszych rzeczy, które musimy zrobić jest złożenie wniosku do starosty bądź prezydenta miasta w Polsce, w którym to zmarły ma zostać pochowany. Do ów dokumentu należy dołączyć akt zgonu lub inny dokument potwierdzający śmierć i jej przyczynę.

Na decyzje zwykle nie czeka się dłużej niż trzy dni. Wniosek mogą złożyć bliscy krewnego do 4 stopnia pokrewieństwa.

Droga przez urząd konsularny

Następnym krokiem jest przekazanie decyzji o przewiezie ciała z zagranicy do odpowiedniego polskiego urzędu konsularnego, znajdującego się w kraju, z którego chcemy sprowadzić zwłoki zmarłego. Dokument można wysłać pocztą bądź faksem, jeżeli dany urząd przewiduje taką formę dostarczenia decyzji.

 

przewóz transport zwłok z zagranicy europy

 

Zaświadczenie zezwalające na transport zwłok z zagranicy

W dalszym toku postępowania, konsul wydaje zaświadczenie zezwalające na przewóz zwłok lub prochów z zagranicy. Należy pamiętać, że za taki dokument pobierana jest opłata, sięgająca zwykle kwoty 50 euro w krajach europejskich.

Co istotne, to właśnie w urzędzie konsularnym przeprowadzane są procedury związane z pielęgnacją ciała zmarłego.

Przewóz zwłok z zagranicy, Europy

W przypadku transportu zwłok z zagranicy w trumnie, musi być on umieszczona w odpowiednio oznakowanym pojeździe, który bezpiecznie dowiezie zmarłego do ojczyzny.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na urnę, to może być ona przewieziona każdym środkiem transportu. Przewóz zwłok samolotem wiąże się z dodatkowymi formalnościami i wieloma procedurami, spełniającymi określone warunki.