Czym się kierować przy wyborze?

Organizacją zajmuje się zazwyczaj najbliższa rodzina zmarłego, jednak na każdej uroczystości pogrzebowej możemy dostrzec, że większość gości, w tym znajomych i dalszej rodziny ma ze sobą kwiaty. Jest to naturalny element każdej ceremonii. Kwiaty są wyrazem szacunku i oddają hołd zmarłemu. Jednak jak odpowiednio dobrać kwiaty? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie tak, aby mogli Państwo spokojnie pogodzić się ze stratą i pożegnać zmarłego, nie zaprzątając sobie głowy wyborem kwiatów.

Jaką formę ułożenia kwiatów wybrać?

Do wyboru mamy trzy różne formy ułożenia kwiatów. Pierwsza z nich to wieniec pogrzebowy. Jest on zdecydowanie najbardziej okazałą kompozycją. Kwiaty umocowane są zazwyczaj na choinach ułożonych w okrąg, a środek przewiązany jest szarfą z napisem ostatniego pożegnania. Wieniec jest również zdecydowanie najcięższy ze względu na ilość kwiatów i elementów dekoracyjnych. Najczęściej składany jest przez osoby z najbliższej rodziny oraz przez delegacje z zakładów pracy. Jego cena w porównaniu do innych form jest również najwyższa. Granica minimalna zaczyna się zazwyczaj od 200 złotych.
Kolejną propozycją są wiązanki. Ten rodzaj jest o wiele mniejszy i tańszy w porównaniu do wieńców, dlatego składa go najczęściej dalsza rodzina i znajomi. Wykonany jest z kilku lub kilkunastu kwiatów i przewiązany wstęgą.
Dla osób pozostających w dalekich relacjach ze zmarłym możliwe jest złożenie niewielkiego bukietu lub pojedynczych kwiatów. Należy pamiętać, że kwiaty są jedynie symbolem szacunku, a dla zmarłego najważniejsza jest modlitwa.

Jaki rodzaj kwiatów wybrać?

W Polsce istnieje kilka rodzajów kwiatów, które są najczęściej wykorzystawane do tworzenia wieńcy i wiązanek. Wybór odpowiednich kwiatów to indywidualna decyzja każdego z gości pogrzebu w oparciu o jego upodobania. Możliwe jest również złożenie nietypowych kwiatów, jeśli wiemy, że były to ulubione kwiaty zmarłego. Zdecydowanie się na ich wybór jest wyrazem osobistego pożegnania się ze zmarłym.
Do najpopularniejszych kwiatów należą chryzantemy i hortensje. To ich można dostrzec najwięcej podczas ceremonii pogrzebowej oraz w Dzień Wszystkich Świętych. Te dwa gatunki są wyrazem smutku i żalu po stracie.
Możemy również wybrać mieczyki, goździki, lilie, czy róże. Każde z tych kwiatów mają inną symbolikę i nadają różny charakter powstałym wieńcom i wiązankom.
Kolor kwiatów również jest istotny. Najczęściej wybierane są kwiaty w jasnych kolorach, które symbolizują czystość i niewinność ale możemy dostrzec również kwiaty koloru czerwonego, które są oznaką miłości do zmarłego lub fioletowe symbolizujące żałobę. Tak naprawdę wybór koloru jest indywidualną kwestią i coraz częściej możemy dostrzec, że na pogrzebach składane są wiązanki we wszystkich kolorach.